Donos i „gęsta pulpa”

  • 10.07.2019, 16:37 (aktualizacja 10.07.2019, 16:42)
  • SK
Donos i „gęsta pulpa”
Do redakcji Kuriera Sierpeckiego wpłynęło pismo, w którym mieszkaniec Sierpca zarzuca niszczenie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Sierpcu mienia środowiska naturalnego w obszarze doliny rzeki Sierpienicy, a konkretnie w bezpośredniej bliskości z Miejską Oczyszczalnią Ścieków. Empegek twierdzi natomiast, że wszystkie działania są zgodne z prawem i obowiązującymi przepisami, a prowadzone działania nie wpływają negatywnie na środowisko.

Pismo, które dotarło do redakcji, jest kopią tego, które czytelnik wystosował do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie delegatura w Płocku. Autor pisma jako zasadność swoich zarzutów podaje, że oczyszczalnia w Sierpcu usuwa poza ogrodzenie tak zwaną „pulpę gęstą”, będącą pozostałością po oczyszczeniu ścieków sanitarnych. Twierdzi, że ta właśnie pozostałość jest wywożona na tereny zielone i zadrzewienia doliny Sierpienicy i zostanie prawdopodobnie zasypana zgromadzonym  w pobliżu oczyszczalni urobkiem ziemnym. W dalszej części pisma czytamy:   „Pozostawienie w dolinie rzeki pozostałości kału i innych resztek sanitarnych poza ogrodzeniem oczyszczalni jest na tyle groźne, że mają do tego bezpośredni dostęp ptaki, zwierzęta, a może i osoby postronne mogące przebywać w okolicy terenów rzeki. Nietrudno więc o rozprzestrzenianie się groźnych chorób dla ludzi i zwierząt”.
Po zapoznaniu się z pismem wystosowaliśmy zapytanie do dyrektora „Empegek” Sp z o.o., żeby dowiedzieć się, czy faktycznie taki proceder ma miejsce na terenie oczyszczalni ścieków. 

-”W nawiązaniu do zgłoszenia dotyczącego składowania „gęstej pulpy” na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Sierpcu informuję, że ta „pulpa” to przefermentowane, odwodnione a w związku z tym ustabilizowane osady ściekowe. Zgodnie z obowiązującym prawem wytwórca osadów ściekowych może zagospodarowywać w/w osady w ten sposób, aby odzyskiwać je w rolnictwie, przeznaczając do użyźniania gleby rodzimej po uprzednim ich zbadaniu, co zostało wykonane. Teren Miejskiej Oczyszczalni Ścieków ma bardzo zróżnicowaną konfigurację, a gleba to z reguły jałowe piaski o różnej granulacji. Właśnie przy pomocy w/w osadów ściekowych udało się Spółce (używając tych osadów do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i produkcji pasz) te jałowe gleby uzdatnić, a następnie zazielenić (zadrzewić, zakrzewić), stwarzając tym samym wokół naturalną izolację dla tego typu instalacji. W roku 2018 Spółka oddała do użytku linię technologiczną do przetwarzania wyżej wymienionych osadów w organiczno-mineralny środek poprawiający właściwości gleby, dopuszczony do obrotu stosowną decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z tym cała ilość wytworzonych 
w procesie oczyszczania ścieków osadów ściekowych przerabiana jest na organiczno-mineralny środek poprawiający właściwości gleby, środek o nazwie handlowej OrCal® SR pHregulator, który następnie zbywany jest odbiorcom. 
Odrębnym zagadnieniem jest podrzucanie na nieogrodzony teren Miejskiej Oczyszczalni Ścieków wszelkiego rodzaju odpadów, które następnie przez pracowników Spółki są sukcesywnie zbierane 
i wywożone na wysypisko śmieci”- odpowiedział Paweł Pakieła, dyrektor Zarządu EMPEGEK Sp. z o.o. w Sierpcu.

SK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe