Brak pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli

  • 21.11.2019, 08:44 (aktualizacja 21.11.2019, 09:44)
  • SK
Brak pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli
Ze względu m.in. na brak pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli radni gminy Zawidz w ciągu siedmiu dni spotkali się trzeci raz, żeby wygospodarować środki na zaległe pensje. Nauczyciele w gminie Zawidz od kilku tygodni czekają na wynagrodzenie za swoją pracę.

Radni podczas obrad 7 listopada zwołali sesję na wtorek 12 listopada, niestety z 15 radnych pojawiło się tylko pięciu. Kolejnym terminem był czwartek 14 listopada. Tego dnia zwołano nadzwyczajną XI Sesję Rady Gminy Zawidz. Porządek obrad obejmował dwa główne punkty. Pierwszy dotyczył zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz zmiany uchwały budżetowej gminy.
Radni głosując nad zmianą uchwały dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej, dziewięcioma głosami nie wyrazili zgody na wprowadzenie zmian. Za podjęciem uchwały było pięciu radnych. Głosowanie nad kolejną uchwałą wyglądało identycznie, czyli 9 przeciw i 5 za przyjęciem. Podsumowując, nic nie uległo zmianie od ostatniego posiedzenia. Przypominamy, że na sesji 7 listopada obydwie uchwały również nie zostały podjęte. To tego dnia dyrektor szkoły w Zawidzu pytał Radę, co ma powiedzieć nauczycielom, którzy nie otrzymali płacy za nadgodziny i comiesięcznego wynagrodzenia.
Głos podczas obrad zabrał przewodniczący Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sierpcu, który uważa, że nie można dopuszczać do takiej sytuacji, jaka  ma miejsce w gminie Zawidz. Przytoczył daty prowadzonych rozmów z wójtem,  powiedział, że nic one nie wniosły do poprawy sytuacji, ponieważ nauczyciele nadal wynagrodzeń nie otrzymali. Dodał, że brak jakichkolwiek informacji o terminie wypłaty płac skutkowało zgłoszeniem sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z art. 23 Ustawy o związkach zawodowych. Zwrócił uwagę obecnych podczas sesji, że nauczyciele mają na utrzymaniu własne gospodarstwa domowe, zobowiązania finansowe. Nie otrzymawszy wynagrodzenia, obecnie nie mają środków do życia. Przypomniał, że to organ prowadzący/ wykonawczy ma obowiązek zapewnienia środków finansowych na utrzymanie i realizację zadań oświatowych. Dodał także, że władze dużo wcześniej wiedziały o stanie finansowym i braku środków na oświatę, a mimo to nie zrobiły nic, żeby działać przeciw temu faktowi.
Wójt Dariusz Franczak podsumował, że cała odpowiedzialność spada na niego, teraz jego wolą jest znaleźć pieniądze na wypłatę pensji oraz szukanie oszczędności:
-”(...) nie wiem, nie znam powodu, dlaczego Wysoka Rada nie chce rozwiązać sytuacji i zapłacić należnych wynagrodzeń nauczycielom za wykonaną pracę. Te pieniążki i tak będziemy musieli zapłacić. Jeżeli nie dziś czy jutro, to za miesiąc czy za dwa miesiące. Obawiam się, że skutki tego będą takie, że będziemy musieli zapłacić odsetki karne, następstwa procesowe, gdyż innych sytuacji nie ma. Odwlekanie tej decyzji nie daje nam żadnego rozwiązania (...)” - powiedział wójt.
W dalszych słowach zaproponował kolejne posesyjne spotkanie, żeby rozmawiać i szukać dalej rozwiązań.
Radni również wypowiedzieli się na temat zaistniałej sytuacji. Jako pierwsza głos zabrała przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury w Gminie Zawidz, która przyznała, że Rada posiadała wiedzę na temat konieczności szukania oszczędności w placówkach:
-”(...) zdajemy sobie sprawę, że nauczyciele powinni dostać pieniądze za wykonaną pracę, ale musimy też myśleć o naszych mieszkańcach, którzy boją się o losy tej gminy. Tak jesteśmy zadłużeni. Tak naprawę to nikt z radnych, choć było mówione, że jest niedobrze, że jest źle, ale nikt z radnych nie przewidywał, że zabraknie na pensje dla nauczycieli. Tak naprawdę nam tego nie mówiono. Owszem, do oświaty brakuje, dokładamy, ale naprawdę nikt nam tego nie uświadomił. Wcześniej trzeba było nam to powiedzieć, słuchajcie, zabraknie na płace dla nauczycieli. Dlaczego tego nie było? Nie powinnam może tego mówić, ale chodzi tu o ten nasz stopień inteligencji dla tych co tu są, dla tych, co nas słuchają, dla tych, co nas opisują Kochani, może nie mamy takiego stopnia inteligencji, jakbyście oczekiwali, ale naprawdę uwierzcie nam, uwierzcie mi, mamy dobre serca”- powiedziała radna.
Temat szukania oszczędności i rozwiązania zaistniałej sytuacji będzie kontynuowany. W chwili   przygotowania tego artykułu żadne deklaracje o natychmiastowej wypłacie wynagrodzeń dla  nauczycieli nie padły.

 

SK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe