Pałac Zamoyskich w majątku województwa mazowieckiego

  • 28.11.2019, 09:25
  • SK
Pałac Zamoyskich w majątku województwa mazowieckiego
Dzięki decyzji o zakupie nieruchomości przez samorząd województwa mazowieckiego zaniedbany przez lata zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy w Bieżuniu w niedalekiej przyszłości zyska swoją świetność.  

W piątek 22 listopada 2019 roku w siedzibie Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu doszło do podpisania przez marszałka Adama Struzika, wicemarszałka Wiesława Raboszuka oraz pełnomocników właścicieli aktu notarialnego zakupu nieruchomości.
–To jedna z nielicznych na Mazowszu rezydencji pałacowych o założeniu obronnym. Mimo złego stanu technicznego, podjęliśmy decyzję o jej zakupie. Chcemy odtworzyć unikalny charakter tego miejsca, które kiedyś przecież gościło osobistości kultury, nauki i polityki. Dzięki rewitalizacji Pałac Zamoyskich będzie miał szansę powrotu na kulturalną mapę Mazowsza– podkreśla marszałek Adam Struzik.

Historia dworku sięga XV wieku. Wówczas piękny, drewniany pałac. Obecnie przypomina raczej ruinę. Teren wokół jest zaniedbany i zachwaszczony, a budynki zdewastowane. Zespół Pałacowy składa się z trzech obiektów: pałacu, oficyny I i oficyny II. Nie posiadają one nawet otworów okiennych czy drzwiowych, a pokrycie dachowe wymaga generalnego remontu.  W XVIII  wieku wszedł we władanie rodu Zamoyskich. W latach 1776-1778 obradowała tu pod przewodnictwem kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego Komisja Praw, przygotowująca projekt Zbioru Praw Sądowych, który stał się kanwą pod przyszłą Konstytucję 3 Maja. Pałac do czasów współczesnych zmieniał właścicieli wiele razy. Ostatnimi była rodzina Kokczyńskich.
Wartość zakupionego Zespołu Pałacowo-Parkowego sięga około 1mln złotych, zaś planowany koszt przywrócenia go do dawnej świetności to prawdopodobnie kilkadziesiąt mln złotych.
Pałac w Bieżuniu ma być wykorzystany zarówno do celów muzealniczych, jak i kulturalnych. Po generalnej rewitalizacji powstanie tam Zespół Pałacowo-Muzealny połączony z Centrum Pracy Twórczej. Organizowane będą tam wystawy i konferencje, występy artystyczne, warsztaty, a przestrzeń wokół nieruchomości dostosowana zostanie do organizacji imprez plenerowych. Dodatkowo stworzone tam będzie centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe z miejscami noclegowymi, salami konferencyjnymi, restauracją i kawiarnią.

SK

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe