Zaciągną 400 tys. zł kredytu

  • 28.11.2019, 09:28
  • SK
Zaciągną 400 tys. zł kredytu
W czwartek 21 listopada radni gminy Zawidz spotkali się kolejny raz (czwarty), tym razem na nadzwyczajnej XII Sesji Rady Gminy zwołanej na wniosek wójta. Podczas głosowania dwoma głosami wstrzymującymi się radni podjęli obydwie uchwały. Nauczyciele otrzymają zaległe wynagrodzenia.

W czwartek 21 listopada radni gminy Zawidz spotkali się kolejny raz (czwarty), tym razem na nadzwyczajnej XII Sesji Rady Gminy zwołanej na wniosek wójta. Podczas głosowania dwoma głosami wstrzymującymi się radni podjęli obydwie uchwały. Nauczyciele otrzymają zaległe wynagrodzenia.

Porządek obrad zawierał 5 punktów, z czego dwa z nich, tj. dotyczące zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz zmiany w uchwale budżetowej były przesądzające o fakcie szybkiego wypłacenia zaległych wynagrodzeń nauczycielom ze szkół w gminie Zawidz. Jako pierwsza w sprawach różnych głos zabrała przewodnicząca Rady Gminy. Odczytała odpowiedzi gminnego radcy prawnego na złożone przez radnych pytania. Pierwsze z nich dotyczyło poprawności poddawania pod kolejne głosowanie tej samej uchwały, pomimo że nie pojawiły się żadne nowe okoliczności. Kolejne brzmiały: „Czy zgodne z prawem jest przeznaczenie kredytu na wypłatę dla nauczycieli? Czy zgodne z prawem jest przesunięcie pieniędzy pochodzących z kredytu, zwłaszcza kredytu wziętego na konkretny cel”? Będąc przy głosie, przewodnicząca zapoznała radnych z otrzymanymi odpowiedziami. Radca prawny odpowiedział, że projekt uchwały składany do uchwalenia na sesji jest tylko projektem, a nie uchwałą i nie ma przeciwwskazań prawnych, aby ten projekt był składany wielokrotnie, gdyż nie jest to uchwała.W myśl obowiązujących przepisów o finansach publicznych przeznaczenie zaciągniętego kredytu na wydatki bieżące, którym są wynagrodzenia dla pracowników oświaty jest niedopuszczalne. Natomiast w myśl projektu uchwały o zmianie budżetu na 2019 rok zaciągnięty kredyt ma być przeznaczony na wydatki majątkowe w postaci inwestycji, a nie na wydatki bieżące. W związku z tym w procedowanym projekcie uchwały nie istnieje sytuacja, żeby był zaciągany kredyt na sfinansowanie wydatków bieżących w postaci wynagrodzenia dla pracowników w oświacie. Na ostatnie pytanie radca odpowiedział, że w projekcie budżetu nie ma zapisu o przesunięciu na inny cel kredytu wziętego na konkretny cel, gdyż kredyt będzie zaciągnięty na sfinansowanie deficytu budżetu, tj. wydatki majątkowe, inwestycje, tak więc taka sytuacja w procedowanym projekcie budżetu nie ma miejsca. Natomiast przesunąć można środki z wydatków majątkowych na wydatki bieżące. Taka sytuacja ma miejsce w procedowanej uchwale zmian budżetu na rok 2019.
Dalej jeden z radnych skierował 4 pytania do skarbnika gminy. Radny pytał o plany zabezpieczenia i sposób spłaty kredytu w przyszłym budżecie, jaki będzie koszt zaciągniętego kredytu, jaki skarbnik ma plan/zamiar na zbilansowanie budżetu na przyszły rok oraz czy gmina przewiduje plan naprawczy.
Próby udzielenia odpowiedzi radnemu podjął wójt, który został przez przewodniczącą upomniany, że pytania były skierowane do pani skarbnik, kóra jest najbardziej kompetentną osobą. Skarbnik poinformowała, że projekt budżetu na przyszły rok trafił już do Regionalnej Izby Obrachunkowej i Biura Rady, a sama jako skarbnik jest zobligowana w pierwszej  kolejności zabezpieczyć środki na spłaty zobowiązań, podpisanych umów i dlatego przygotowała budżet nadwyżkowy, który przewiduje spłatę kredytu w kolejnym roku w kwocie 423 tys. złotych. Dodała, że poczyniła wszelkie starania, żeby ograniczyć wydatki bieżące. W złożonych przez dyrektorów szkół projektach budżetów są zawarte propozycje, żeby do subwencji podanej na 2020 rok dołożyć ponad 4 mln, skarbnik nie jest obecnie w stanie zabezpieczyć takich środków, natomiast w budżecie szkół  został zaniżony plan wydatkowy o ponad 1 mln złotych. Kolejny raz skarbnik powtórzyła, że w chwili obecnej nie jest wstanie podać kosztów kredytu, ponieważ musi zostać wcześniej ogłoszony przetarg i musi zgłosić się bank. W kwestii planu naprawczego powiedziała, że jeśli gmina będzie zmuszona, to prace nad takim planem rozpocznie. Przewodnicząca dopytała, czy otrzymana przez gminę subwencja oświatowa została przekazana nauczycielom.
-”Proszę Pani, subwencja oświatowa, która jest zaplanowana na 2019 rok w kwocie 7mln 845 tys. zł, wpływa sukcesywnie, co miesiąc. Ja już w tym momencie wydałam na wydatki oświaty 9mln 29 tys. 598 złotych, czyli subwencja, która jeszcze nie wpłynęła, już jest wydana”- odpowiedziała skarbnik gminy.
Głos zabrał Dariusz Franczak, który m.in. powiedział, że wprowadzanie przedwczesne w gminie planu naprawczego nic nie zmieni, bo można nie mieć planu i realizować zadania, i tak kierować gminą, że on nie będzie potrzebny, bo można to zrobić w „trybie zwyczajnym „, „zwykłą uchwałą Rady Gminy. Dodał, że nie chce, aby powstało wrażenie, że gmina Zawidz to gmina upadła, w tej chwili takiej sytuacji nie ma.
-”(...) mamy małe problemy związane z płynnością finansowania oświaty, ale myślę, że dziś, żeby nauczyciele nie byli zakładnikami tutaj wysokiej rady i wójta, ich żądania muszą być zaspokojone. Obecnie, z tego co  mi jest wiadomo, koszt kredytu, który przez 21 dni zafundowali nam nauczyciele, będzie bezkosztowny, a oni  nie wyciągną rąk po ustawowe odsetki karne, zastępstwa procesowe, bo rozumieją, jaka jest sytuacja, gdyż Szanowna Wysoka Rado, sytuacja, która powoduje taki stan, jest spowodowana tym, że kształt systemu oświaty w naszej gminie (...) jest największy. Jest to mała gmina, która sobie liczy 6500 ludzi, a prowadzi cztery szkoły podstawowe publiczne, jedną niepubliczną, do której przekazujemy 100% subwencji, plus Zespół Szkół, w którym znajdują się liceum i technikum. I bardzo dobrze, że te szkoły są. I wójt się cieszy, i radni się cieszą, tylko szkoły to nie budynki. Szkoła jest wtedy, kiedy są w niej dzieci. Myślę, że zawsze tak było, dzieci są dobrem najwyższym. Nikt nam nie zaprzeczy. Wiele działań... Myślę teraz, że sprawę pensji nauczycieli powinniśmy zamknąć, o co proszę wysoką radę, gdyż procedowanie w gminie, gdzie są zakładnicy, stwarza niekorzystny nastrój. Stwarza wręcz pogrzebowy nastrój, bo społeczeństwo poprzez transmisję tej sesji, zresztą każdej sesji, wie wszystko, co jest powiedziane. Jest tyle, co tu powiemy, ale jeszcze raz powtarzam, gmina Zawidz nie jest w sytuacji bliskiej upadłości. W gminie Zawidz trzeba uporządkować na pierwszym miejscu system oświaty, na drugim wprowadzić oszczędności, które już wykonujemy. Te oszczędności i w zakresie systemu oświaty i w zakresie pozostałych działów funkcjonowania urzędu (...)” - powiedział m.in. wójt.
Do słów wójta odniosła się przewodnicząca Rady Gminy.
-”Panie Wójcie, skoro jesteśmy w tak dobrej sytuacji finansowej, to dlaczego doszło do niewypłacenia pensji nauczycielom?”- pytała.
W odpowiedzi usłyszała m.in, że to nie pierwsza gmina, która do oświaty musi dołożyć. W gminie od zawsze tak było, że do oświaty trzeba było dołożyć. Dodatkowo będzie potrzeba szukania rozwiązań, które przy otrzymywanej subwencji i kosztach związanych z oświatą doprowadzą do zbilansowania budżetu. Wójt przypomniał, że budżet gminy wynosi 32mln złotych, a jego wykonanie w tym roku jest większe, zaś obecne zadłużenie to 10mln 600 tys. złotych.
Radny Giziński, zabierając głos, dodał, że reprezentuje grupę 120 nauczycieli i prosi Radę Gminy  o przegłosowanie uchwał.
Po krótkiej przerwie w obradach, kiedy już nikt nie chciał zabrać głosu, wypowiedziała się przewodnicząca Rady, która następujące słowa skierowała do wójta:
-”Panie Wójcie, to nie nauczyciele są zakładnikami, tylko radni. To my jesteśmy zakładnikami. To nas Pan postawił w sytuacji takiej (...), wspomniał Pan o gminie, która się znajduje w krytycznej sytuacji, ale tam jakoś wójt wypłaca regularnie na czas wynagrodzenia, więc żeby nikt nie myślał, że to Rada jest przeciwna wypłaceniu należności nauczycielom. Nie, to nie o to chodzi. My jesteśmy za wypłaceniem, a dlaczego do tej sytuacji doszło, to nie wina Rady. Rada została postawiona pod ścianą przez Pana”.
 W konsekwencji radni gminy podjęli obydwie uchwały. Na obecnych czternastu radnych dwoje radnych wstrzymało się od głosu, byli to Mirosława Karwowska oraz  Adam Kluska. Wynik głosowania był taki sam w przypadku obydwu uchwał. Dzięki temu 120 nauczycieli ze szkół w gminie Zawidz w najbliższym czasie otrzyma zaległe wynagrodzenie za wykonaną pracę.

 

SK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe