Złodzieje i włamywacze

  • 07.02.2020, 08:16
  • opr. SK
 Złodzieje i włamywacze
W niedzielę 2 lutego do Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu zgłosił się mężczyzna informując, że na terenie jego działki zlokalizowanej w gminie Szczutowo doszło do włamania. Jak się okazało, to niejedyne włamanie.

Mężczyzna przekazał, że łupem włamywaczy padły elektronarzędzia zabrane z zabezpieczonego pomieszczenia gospodarczego. Policjanci skierowani na miejsce zdarzenia ustalili, że również na sąsiedniej działce doszło do włamania, a włamywacze po wejściu do zabezpieczonego pomieszczenia garażowego zabrali pilarkę do drzewa. Czynności w sprawie zgłoszonych włamań trwają. Policja apeluje do mieszkańców naszego powiatu o właściwe zabezpieczenie swojego mienia.
Zdarza się, że właściciele ogródków działkowych w niedostatecznie zabezpieczonych pomieszczeniach lub altankach pozostawiają do następnego sezonu wartościowe rzeczy, takie jak radioodbiorniki, grille, kuchenki i butle gazowe oraz droższy sprzęt ogrodniczy typu kosiarki, piły czy agregaty. Na takie właśnie okazje czekają złodzieje.
Przed opuszczeniem działki na dłużej warto zadbać o właściwe zabezpieczenie mienia na działce, aby nie stać się ofiarą przestępstwa kradzieży lub włamania.

Nie daj szans złodziejowi ani włamywaczowi
• Altankę lub działkowy domek należy zabezpieczyć tak, jak własne mieszkanie, montując atestowane zamki w drzwiach i oknach.
• Opuszczając na dłużej ogródek działkowy, nie pozostawiaj na działce drogiego sprzętu typu kosiarki, piły, sprzęt elektroniczny czy agregaty. Lepiej zabrać to ze sobą i przechowywać w dobrze zabezpieczonym pomieszczeniu.
• Pozostawiane przedmioty nieposiadające swoich numerów dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób (na przykład własnymi inicjałami) oraz zrobić dokumentację fotograficzną. W przypadku kradzieży łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością Należy zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu wraz z numerami fabrycznymi.
•Nie afiszujmy się swym bogactwem. Wartościowe urządzenia (kosiarki, piły) po użyciu najlepiej od razu schować - stojący na działce sprzęt informuje złodzieja o zasobach właściciela działki.
• Pozostawione na działce wartościowe przedmioty nie powinny być widoczne z zewnątrz lub okien altanek.
• Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu po okolicy. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy, kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
• O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami - poznaj sąsiadów, wymieńcie się telefonami i zwracajcie uwagę na wasze działki i niepokojące sytuacje.
• Informuj Policję o podejrzanych osobach przebywających bez widocznego celu w rejonie działek, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
• Niepokojące sytuacje możesz również zgłosić do swojego dzielnicowego.
• O włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję. Do czasu przyjazdu policjantów nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

opr. SK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe