Ksiądz kanonik Franciszek Kuć

  • 07.02.2020, 08:39 (aktualizacja 07.02.2020, 08:40)
  • SK
Ksiądz kanonik Franciszek Kuć
Dariusz Kalkowski, wójt gminy Gozdowo, wystąpił do zarządu powiatu sierpeckiego o przyznanie ks. kanonikowi Franciszkowi Kuciowi, emerytowanemu proboszczowi parafii w Bonisławiu, tytułu Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego.

Ksiądz kanonik Franciszek Kuć urodził się w Pojelcach, parafia Swory na Podlasiu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1974 roku po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Był wikariuszem m.in. w parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim, w Gąbinie, w Płocku w parafii św. Maksymiliana oraz parafii św. Bartłomieja. W tym samym czasie zdobył w Łodzi dyplom muzyki organowej, kończąc w 1981 roku Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie organowej i fortepianu. Warto zauważyć, że muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat, kiedy to z mamą chodził na próby chóru, w którym śpiewała, a i sam często grał ze słuchu. 
-Gram na organach kościelnych i fortepianie, trochę na akordeonie, na gitarze basowej, grałem na harmonijce ustnej, mam też saksofon, akordeon guzikowy, którego nie rozszyfrowałem, ale przed śmiercią może przynajmniej grać „Sto lat” się nauczę. Muzykę bardzo lubię, jako samouk dostałem się do szkoły II stopnia, w wakacje grałem trzynaście i pół godziny na fortepianie i na organach, codziennie prawie grałem na organach w katedrze płockiej w ramach treningu - mówi ksiądz Franciszek Kuć.
Od 2008 roku przez 11 lat był proboszczem parafii w Bonisławiu. Wielokrotnie wyróżniany, honorowany i tytułowany, m.in. w 2013 roku został uhonorowany przez marszałka województwa mazowieckiego medalem pamiątkowym „Pro Masovia” za duży wkład w dziedzinie kultury. Otrzymał także tytuł Zasłużony dla Gminy Gozdowo. Przez okres swojej działalności muzycznej wydał kilka płyt. Inspiracją do powstania utworów były ważne wydarzenia z życia społecznego, politycznego i religijnego. Wiele tekstów powstało następnego dnia po mającym miejsce wydarzeniu. Wiele z nich jest odzwierciedleniem codzienności, relacji człowieka z Bogiem i refleksji nad ludzkim cierpieniem i życiem. Będąc w parafii w Bonisławiu, swoją działalność muzyczną skupił na zespole Emmanuel, z którym  koncertował. Liczne występy odbyły się m.in. w Warszawie na Żoliborzu z okazji rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w Ursusie, Łodzi, na KUL-u w Lublinie, w Gdańsku w kościele św. Brygidy, w MDK w Makowie Mazowieckim, w 2012 roku w Mławie na uroczystości stuletniej rocznicy konsekracji kościoła, w Obornikach Wielkopolskich, w Rokitnie Wielkopolskim. Koncertował również   na Węgrzech i na Litwie. W swojej karierze muzycznej ks. kanonik Franciszek Kuć wydał trzy płyty autorskie i jedną wspólną z zespołem Emmanuel. 
Będąc proboszczem w Bonisławiu, ksiądz kanonik Kuć doprowadził do wielu zmian, m.in. do uporządkowania cmentarza przez wycięcie drzew niszczących pomniki, pomalowanie kościoła, zrobienie alejek. Przeprowadził kapitalny remont organów, odnowił wszystkie ławki w kościele, doprowadził do wielu prac przy plebani, a ostatni rok poświęcił na remont budynku parafialnego, który przez dwadzieścia lat stał nieużywany. Ponadto ksiądz kanonik uczestniczy w organizacji wielu ważnych dla gminy wydarzeń, poczynając od obchodów święta 11 listopada w Bonisławiu po „Zamyślenia w Gozdowie”. Współpracuje z harcerzami oraz jest współautorem tablicy w Lelicach poświęconej Żołnierzom Wyklętym. 
- Przy wszystkich poważniejszych sprawach podkreślić należy życzliwość Pana Wójta, z którym się konsultowałem. Jestem mu bardzo wdzięczny. Pan Wójt wspierał mnie we wszystkich podejmowanych inicjatywach, o każdej porze mogłem na niego liczyć, tak jak na prawdziwego przyjaciela. Jestem miło zaskoczony faktem, że wystąpił do zarządu o nadanie mi tytułu „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”- dodaje ks. kan. Franciszek Kuć.

 

SK

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe