Listy, zarzuty i oświadczenia...

  • 28.02.2020, 09:47
  • MaK
Listy, zarzuty i oświadczenia...
W ubiegły piątek odbyła się XX Sesja Rady Gminy Gozdowo. W obradach nie uczestniczył wójt Dariusz Kalkowski, który tego dnia był na spotkaniu w Warszawie, mającym na celu pozyskanie środków dla gminy. Nie będziemy jednak skupiać się na skrupulatnym opisaniu przebiegu sesji, podczas której podjęto szereg uchwał. Retransmisja sesji dostępna jest w całości  na kanale youtube Urzędu Gminy w Gozdowie. Skupimy się natomiast na dwóch sprawach, które uznać można za kwestie dużej wagi...

Zwrot kosztów
Z informacji o pracach wójta między sesjami dowiedzieliśmy się m.in., że Dariusz Kalkowski w ostatnim czasie kilkakrotnie przebywał ze służbowymi wizytami w Londynie. Wójt zdecydował się nie pobierać pieniędzy z kasy gminy na pokrycie kosztów swoich wyjazdów, choć jest przekonany, że takowy zwrot, jako pracownikowi tego urzędu, mu się należy. Zespół kierowniczy chciał dokonać wypłaty tych środków, ale Dariusz Kalkowski zdecydował o wstrzymaniu tej decyzji w „świetle nagonki, która została poczyniona” w związku z zasadnością i charakterem tych podróży. W końcu jednak w trakcie obrad zostało odczytane pismo wójta, w którym ostatecznie zwrócił się do przewodniczącego rady o podjęcie prawem przewidzianych działań mających na celu zwrot poniesionych przez niego kosztów w wysokości 5.391,86 zł (koszty przelotów). Wyjazdy te, jak się dowiedzieliśmy, miały na celu nawiązanie kontaktów biznesowych i kulturalnych. Wynikiem spotkań było między innymi zorganizowanie turnée orkiestry i zespołu ludowego objętego patronatem przez ambasadę RP w Londynie, a także wynegocjowanie zakupu walca samobieżnego z przyczepą oraz zamiatarki. Ponadto dowiedzieliśmy się, że spadkobierca rodu Krzętowskich, książę Jan Żyliński odwiedzi gminę Gozdowo w maju bieżącego roku. W ostatnim zdaniu pisma wójt poinformował, że w przypadku braku reakcji na odczytane pismo wystąpi on na drogę sądową. Na takie dictum zareagował radny Szczypecki, który stanowczo zauważył, że Rada Gminy nie ma kompetencji w tej sprawie. Podobne stanowisko wyraził radny Kaczorowski, dodając jednocześnie, że należy działać na podstawie obowiązujących ustaw, które wyraźnie stwierdzają, że temat ten nie leży w gestii radnych. 

Sprawa Anny Górczyńskiej
Niezwykle ciekawy okazał się temat, który został podjęty przez radną Górczyńską reprezentującą okręg wyborczy nr 1, w którym uprawnione do głosowania są 164 osoby. Radna odczytała pismo, z treści którego wynikało, że od 20 grudnia ubiegłego roku mają miejsce wydarzenia, które stawiają radną w niekorzystnym świetle wobec wyborców. Zdaniem pani radnej jest ona pomawiana, oczerniana oraz oskarżana o działalność na szkodę lokalnej społeczności. Poddawane są w wątpliwość jej kompetencje jako radnej. Radna poinformowała, że akcja oczerniania została zapoczątkowana 20 i 21 grudnia na spotkaniach wigilijnych w Kurowie, kiedy to pan wójt zarzucał radnej m.in. głosowanie przeciw remontowi schodów przy kościele w Kurowie, strasząc jednocześnie, że inwestycja może przez to nie zostać zrealizowana. Kontynuując, radna Górczyńska powiadomiła, że 30 grudnia podczas posiedzenia Rady Gminy został odczytany dokument autorstwa mieszkańców, który powstał w Kurowie. Autorzy listu zasygnalizowali w nim swoją obecność podczas sesji w celu sprawdzenia, jak pani radna reprezentuje ich interesy. Temat miał dotyczyć remontu drzwi przykościelnych i terenów wokół niego. Pod listem widniało 112 podpisów. Radna postanowiła przeanalizować powyższy dokument. Okazało się, że tylko 12 z nich to podpisy mieszkańców okręgu pani Górczyńskiej. Pozostałe 100 podpisów należy do mieszkańców Kurówka oraz Zglenic, Żuk i Romatowa - miejscowości leżących na terenie gminy Mochowo. 4 stycznia odbyło się w Kurowie zebranie sołeckie prowadzone przez wójta. Przeważająca część spotkania była poświęcona krytyce ze strony wójta jej działań. Radna natomiast nie została dopuszczona do głosu, by móc odnieść się do zarzutów. 10 stycznia wpłynęło do wojewody mazowieckiego pismo, w którym nadawca informuje, że pani Anna Górczyńska, pełniąc funkcję radnej, rzekomo wykorzystuje mienie publiczne, prowadząc działalność gospodarczą. Na zakończenie swojego wystąpienia radna zadała pytanie, jak długo wójt zamierza utrudniać jej kontakt z wyborcami i jak długo prowadzić będzie działania zmierzające do podważania jej autorytetu w środowisku lokalnym.
Powyższe pytania nie doczekały się jednak odpowiedzi z uwagi na absencję wójta. 


Oświadczenie Wójta Gminy Gozdowo 

Rok 2020 jest rokiem szczególnym dla Polski, Polaków 
i naszej gminy. Jest to bowiem rok ogłoszony przez władze państwowe rokiem Św. Jana Pawła II z okazji 100 – lecia urodzin oraz 50 – tej rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa.
Jestem Wójtem Gminy Gozdowo od 1998 roku. Z zawodu jestem nauczycielem pedagogiem. Mam żonę i ukochaną córeczkę Olę. Mieszkam w mieście Sierpcu. Jest to miasto powiatowe, do którego należy również gmina Gozdowo. Gmina ta, bezpośrednio przylega do powiatu płockiego i miasta Płock.
Wartości patriotyczne, kulturalne i oświatowe, zawsze leżały mi głęboko w sercu. Patriotyzm, historia, tradycja, przywiązanie do rodziny jest dla mnie największą wartością. Dlatego już na początku mojej kariery samorządowca, mając na uwadze moje priorytety zaproponowałem ówczesnej Radzie Gminy nadanie honorowego obywatelstwa gminy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Rada gminy w grudniu 1999 roku podjęła uchwałę o nadaniu tytułu przez aklamację. 
Czas umierania Ojca Świętego w kwietniu 2005 roku poruszył głęboko moje serce i członków Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gozdowa. Postanowiłem wówczas wspólnie z Orkiestrą, że na ich strażackim placu zamontujemy tablicę pamiątkową o treści wynikającej z nauczania Ojca Świętego: „Pamiętajcie o korzeniach...” Od momentu odsłonięcia tej tablicy rokrocznie w okolicach 18 maja, spotykamy się, mieszkańcy i goście, szczególnie dzieci i młodzież na tzw. Zamyśleniach w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. W tym roku, Zamyślenia te odbędą się 23 maja.
Kolejna moja inicjatywa, upamiętniająca rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa, to prośba do Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Gozdowie, rodziców i ich dzieci, żeby szkoła ta, do końca tego roku nosiła jego imię.
Postanowiłem również nawiązać bliższe kontakty z księciem Janem Żylińskim, wnukiem dawnych właścicieli ziemskim Gozdowa – Krzętowskich. Jestem mu bardzo wdzięczny, że umożliwił mi nawiązanie kontaktów z Dr. Markiem Stella – Sawickim. Książę Jan Żyliński i Dr. Marek Stella - Sawicki bardzo zaangażowali się w mój pomysł organizacji tournée Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Zespołu Ludowego, śladami gen. Władysława Andersa do Londynu. Planujemy szereg występów i koncertów. Tym przedsięwzięciem, chcemy wesprzeć wspaniałą Akcję Budowy Pomnika gen. Władysława Andersa, który powstanie w Londynie. 
Wyjazd z Gozdowa do Londynu nastąpi 15 kwietnia i trwał będzie do 20 kwietnia br. Najpierw w dniu 16 kwietnia Orkiestra i Zespół udadzą się z niespodziewaną wizytą do wnuka Krzętowskich. Delegacja ta, liczyć będzie łącznie 58 osób. Będą to członkowie Orkiestry, Zespołu oraz władze Powiatu Sierpeckiego na czele ze Starostą Mariuszem Turalskim, Wicestarostą Jarosławem Ocickim, Przewodniczącym Rady Dariuszem Śmigielskim i Dariuszem Kalkowskim. Przewidywany czas każdego koncertu ok 30 min. Na życzenie organizatorów, czas koncertu może ulec zmianie (być skrócony lub wydłużony). Oczywistym faktem jest, że na powitanie mieszkańców Londynu, Orkiestra Dęta zagra, a Zespół ludowy zaśpiewa utwór „Czerwone Maki”. Pozostałe szczegóły dotyczące pobytu i występów Orkiestry i Zespołu są w trakcie uszczegóławiania. Dodam tylko, iż Ambasador RP w Londynie, na oficjalnym spotkaniu, wyraził zgodę na objęcie Honorowym Patronatem tournée Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Zespołu Ludowego. 
Pragnę podkreślić, iż traktuję to osobiście jako wielkie szczęście. Kolejne moje marzenie staje się realne. 

Dariusz Kalkowski

MaK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe