Łącznie ponad 453 tys. zł otrzymają gminy Mochowo i Rościszewo

  • 29.02.2020, 10:04
  • SK
Łącznie ponad 453 tys. zł otrzymają gminy Mochowo i Rościszewo fot. UG Mochowo
Rościszewo i Mochowo, a ponadto Gostynin, Bodzanów, Brudzeń Duży i Bulkowo to sześć spośród 45 mazowieckich gmin, które otrzymają unijne wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego do gmin z Mazowsza trafią w sumie ponad 53 mln zł w ramach PROW 2014-2020. W ostatnich dniach umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci z subregionu płockiego.

–Słabo rozwinięta infrastruktura wodno-ściekowa to wciąż duży problem. Na szczęście mazowieckie gminy aktywnie szukają wsparcia i zgłaszają projekty. Tym razem podpisujemy umowy na środki unijne w ramach PROW. W tej perspektywie gminy z subregionu płockiego pozyskały już 35 mln zł – podkreśla marszałek Adam Struzik.

O wsparcie finansowe na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową mogły ubiegać się mazowieckie gminy, związki międzygminne oraz spółki, w których jedynym udziałowcem są jednostki samorządu terytorialnego. Gminy złożyły łącznie 153 wnioski, z których ostatecznie do dofinansowania zakwalifikowano 45 projektów, z czego 6 z subregionu płockiego. Wśród nich znalazły się gminy z powiatu sierpeckiego. Do gminy Rościszewo trafi 391 441 zł, które zostaną przeznaczone na budowę pięćdziesięciu przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina Mochowo otrzyma pomoc w kwocie 61 713 zł, którą przeznaczy na porządkowanie gospodarki wodno–ściekowej na terenie gminy Mochowo - etap IV.

–Gminy wciąż mają duże potrzeby związane z tego typu infrastrukturą. Są to kosztowne instalacje, dlatego środki zewnętrzne często stanowią jedyną szansę na ich wykonanie czy przebudowę – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Otrzymane dofinansowanie beneficjenci przeznaczą m.in. na: budowę, przebudowę lub wyposażenie oczyszczalni ścieków, ujęć wody, stacji uzdatniania wody, systemów kanalizacji sanitarnej, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz poprawę infrastruktury wodno-ściekowej.

Pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowalnych projektu. Maksymalna wysokość wsparcia na realizację projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w okresie realizacji programu nie może przekroczyć 2 mln zł na beneficjenta.
Inwestycje zostaną dofinansowane w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” w zakresie gospodarki wodno-ściekowej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jest to efekt ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego konkursu.

Gmina Mochowo
Dzięki wsparciu ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 (4 mln zł) i na lata 2014 – 2020 (2 mln zł) gmina Mochowo porządkuje gospodarkę wodno-ściekową na swoim terenie. Pozyskane dofinansowanie pozwoliło na wybudowanie w Mochowie i w Ligowie nowoczesnych oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz wybudowanie 10 km sieci  kanalizacyjnej i 1 km sieci wodociągowej, a także gruntowne przebudowanie stacji uzdatniania wody w Mochowie.
Jak podkreśla wójt gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski, samorząd dokłada wszelkich starań, aby z każdym rokiem sieć kanalizacyjna w gminie była rozbudowywana. – Zdajemy sobie sprawę, że kanalizacja w dzisiejszych czasach jest już pewną normą. Robimy wszystko, aby sieć kanalizacyjna na terenie naszej gminy rozwijała się sukcesywnie – podkreśla wójt i dodaje, że sieć kanalizacyjna i sieć wodociągowa, która rozbudowywana jest w miarę potrzeb, to nie tylko poprawa stanu środowiska naturalnego, o które w gminie Mochowo dba się szczególnie, ale przede wszystkim podniesienie standardu życia mieszkańców.

SK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe