„Trójka” na Martynice

  • 29.02.2020, 10:07
  • opr. red.
„Trójka” na Martynice fot. SP nr 3
Po raz czwarty uczniowie i  nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego spotkali się z zaprzyjaźnioną rodziną Erasmus +. Tym razem uczniowie z Sierpca udali się do Le Lamentin, urokliwego  miasteczka położonego na Martynice. W spotkaniu wzięło udział 5 uczniów: Zuzia Łobińska, Julia Grzelecka, Kamil Perzyński, Bartek Lewandowski i Kajtek Żmijewski.

Mobilność w College Edouard Glissant dotyczyła zajęć prowadzonych metodą Personalisation – metodą skupiającą się na integralności osoby, uwzględniając indywidualne potrzeby jednostki, ale się do nich nie ograniczając. Personalizacja w szkole przekracza ramy treści i zadania indywidualnego doboru metod i technik wykorzystywanych w nauczaniu, ponieważ odnosi się do wymiaru osobowego w relacjach z innymi oraz możliwościach rozwoju ucznia poprzez wartości.
Wyprawa na Martynikę rozpoczęła się 2 lutego. Martynika to niewielka karaibska wyspa będąca departamentem zamorskim Francji.
Przybyłych z Sierpca gości gorąco powitała cała rada pedagogiczna, uczniowie, a także władze miasta w miejskim teatrze w Fort-de-France. 
Ważnym punktem okazały się prezentacje dotyczące kraju, regionu i oczywiście szkoły poszczególnych partnerów, przygotowane przez uczniów biorących udział w spotkaniu.
Kolejnego dnia zaproponowano uczniom wycieczkę do Sainte-Marie.
Przygodę na Martynice rozpoczęto od pracy metodą Personalisation. Uczestnicy projektu, po krótkiej prezentacji, mieli za zadanie wykonanie mat bambusowych. Następnie odbyto krótką wycieczkę kolejką w muzeum Saint-James.  
W środę 5 lutego miało miejsce zwiedzanie Fort-de-France – stolicy Martyniki. Odbyły się krótkie zajęcia w domu Aime Cesaire, który był francuskim poetą i burmistrzem miasta. Zwiedzono Katedrę Saint-Louis, a także bibliotekę Schoelchera. Ostatnim punktem wycieczki był typowy targ, na którym można było odkryć przeróżne przyprawy, zioła i owoce. Tego dnia odbyły się także zajęcia na świeżym powietrzu prowadzone metodą Personalisation, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w grze w piłkę nożną. Wszyscy świetnie się bawili, a po skończonych zajęciach można było schłodzić się w potoku.
Piątek to już ostatni dzień spotkania na Martynice. Dzień rozpoczęto wycieczką do nadmorskiego miasta Saint-Pierre, które uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku wybuchu wulkanu Montagne Pelée 8 maja 1902 r.
Po południu przedstawiono prezentacje i krótkie filmiki krajów partnerskich (Rumunia, Włochy, Turcja, Polska) na temat zajęć przeprowadzonych metodą Personalisation w swoim szkołach.
Po każdych przeprowadzonych zajęciach uczestnicy dyskutowali na ich temat w aspekcie głównego zagadnienia projektu, tj. przeciwdziałaniu wykluczeniom. Podkreślono, iż uczniowie nabywali taką wiedzę i umiejętności, które z pewnością będą im niezbędne, aby prawidłowo funkcjonować w globalnym świecie. Wprowadzane strategie i harmonijna współpraca dzieci pozwolą im odnieść sukces w realnym świecie. Wszyscy uczestnicy projektu zgodnie podkreślili, iż zaobserwowano przykłady dobrych praktyk i innowacyjnych metod wprowadzanych w codzienne zadania i czynności dzięki metodzie Personalisation.
Podczas ostatniego spotkania podsumowano mobilność na Martynice na temat Personalisation, a także planowano działania kolejnej mobilności, która będzie miała miejsce w maju w Rumunii i zostanie poświęcona tematowi – Project. Sierpeccy uczniowie wręczyli przyjaciołom ze szkół partnerskich (Turcja, Rumunia, Martynika, Sycylia) i włoskim rodzinom, u których mieszkali, upominki przekazane przez Jarosława Perzyńskiego - Burmistrza Miasta Sierpca. Oczywiście na zakończenie opracowano raport, a wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty.
Niedzielny wieczór okazał się bardzo smutny, nastąpił czas pożegnań, nie obyło się bez łez.  Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia sierpczanie ruszyli w drogę powrotną do Polski. Podczas pobytu na Martynice mieli okazję podziwiać piękno flory i fauny ,,małej Francji’’ w tropikach.

opr. red.

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe