Przysięga wojskowa

  • 26.02.2020, 10:13 (aktualizacja 26.02.2020, 10:16)
  • ppor. Jolanta MACIASZEKoficer prasowy 6 MBOT, opr. red.
Przysięga wojskowa
W niedzielę 23 lutego o godz. 12.00  na stadionie miejskim w Sierpcu ponad 100 żołnierzy - ochotników 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment szkolenia podstawowego.  Podczas przysięgi, po raz pierwszy w historii brygady,  promowani zostali na pierwszy stopień podoficerski kadeci kursu podoficerskiego SONDA.

Po raz pierwszy w Sierpcu odbyła się przysięga wojskowa. Żołnierze 65 batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka wypowiedzieli słowa roty. Podczas uroczystości głos zabrał wiceburmistrz Piotr Nowakowski, który w swych słowach podkreślił, że przysięga jest najwyższym zobowiązaniem żołnierza wobec państwa i narodu polskiego. Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Przemysław Owczarek odczytał wystosowany na tę okoliczność list od ministra obrony narodowej.
–  Składając przysięgę wojskową, stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej. Wchodzicie w skład Wojsk Obrony Terytorialnej, które są formacją wyjątkową. Jako żołnierze stąd – tu urodzeni, tu mieszkający – doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje środowisko i miejsce służby. To Wasz wielki atut. Waszą misją jest obrona i wspieranie tutejszej społeczności. To oznacza, że w każdej sytuacji kryzysowej, która może nawiedzić Wasz region, będziecie chronić zdrowie i życie ludzkie, współdziałając z lokalną administracją i innymi służbami (…) – napisał w liście do przysięgających  minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
Do swoich nowych żołnierzy zaapelował dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Owczarek  – (…) Dziś Wy, jako żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze brygady noszącej imię rotmistrza Pileckiego, będziecie wypowiadać słowa roty żołnierskiej przysięgi - przysięgi na wierność Rzeczypospolitej Polskiej. Obyście nigdy nie musieli wypełniać jej słów w warunkach wojny. Chciałbym, aby te słowa były dla Was drogowskazem na czas służby, jak również towarzyszyły Wam w życiu codziennym. Kochajcie ojczystą ziemię. „Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego Narodu”. Wyrośnijcie na ludzi Honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – powiedział dowódca brygady.

List do przysięgających wystosował także poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Bielan.  W jego imieniu odczytał go radny sejmiku województwa mazowieckiego Artur Czapliński : (…) Dzisiejsza przysięga wojskowa to jest Wasze wielkie święto. To jest powód do dumy, wzruszenia i radości. Ale przysięga wojskowa to również wielki obowiązek i powinność, które dziś przyjęliście na siebie na zawsze. Obowiązek wobec Ojczyzny, Narodu i Boga. Obowiązek, aby chronić i walczyć za te wartości dumnie i mężnie. Zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny (…).
Wśród żołnierzy - ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli  terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Znaleźli się wśród nich m.in.: uczniowie i studenci, prawnicy, mechanicy - inżynierowie, informatyk, pielęgniarki, asystent spedytora kolejowego, fizjoterapeuta, ratownik medyczny oraz nauczyciel.
Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach terytorialsów jako inwestycję w  rozwój osobisty.  Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zwrócił się również do przyszłych podoficerów: „Po raz pierwszy w historii brygady jesteście żołnierzami, którzy zostali promowani na pierwszy stopień podoficerski z kursu SONDA. Pokazaliście, że Terytorialna Służba Wojskowa to możliwość rozwoju, zdobywania nowych kompetencji i umiejętności. Dziś, wraz ze stopniem kaprala, przyjmiecie na siebie odpowiedzialność - będziecie dowodzić innymi. Życzę Wam wytrwałości”.
Przygoda z mundurem dla żołnierzy - ochotników rozpoczęła się 8 lutego, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie 65 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku. Wypowiedziane słowa przysięgi wojskowej stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego. 
Szeregowy Dariusz Lech, występując w imieniu nowo zaprzysiężonych, powiedział: – „(…) Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. W roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, rocznicę jednej z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości, słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy. „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” (…) - przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego” -  podkreślał szer. Lech.
Przysięgający dziś terytorialsi zasilą szeregi 65 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Pomiechówku. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. 
Wszyscy bohaterowie dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych. 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa, ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.
Podczas defilady żołnierzy WOT przemarsz pododdziałów towarzyszących zamykała kolumna kadetów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Samorządowych w  Zawidzu prowadzona przez kdt. Huberta Sieradzkiego. Wśród oficerów przyjmujących defiladę był opiekun klasy mundurowej z Zawidza kpt. Andrzej Kolczyński.

ppor. Jolanta MACIASZEKoficer prasowy 6 MBOT, opr. red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe